Skip to main content

Teva paigaldab uue, 2D-vöötkoodi, et ennetada võltsravimite levikut

Võltsravimitega kauplemine arvatakse moodustavat maailma suurima petuturu, mille kaudu organiseeritud kuritegevus teenib igal aastal miljardeid dollareid 01

Saastunud või aegunud võltsravimid tapavad igal aastal kogu maailmas tuhandeid inimesi ja jätavad veelgi suurema hulga halvatuks või kannatama raskete terviseprobleemide kätte 02.

Teva ühines võltsravimite vastase võitlusega ja töötas välja murrangulise 2D-vöötkoodi, mis võib aidata lõpetada ohtlike võltsravimite levitamist. Oleme kulutanud üle 100 miljoni dollari selleks, et luua uus sarjastamismeetod, mis tagab toodete ehtsuse ning nii jaemüüjate kui ka tarbijate meelerahu, jättes kurjategijad ebaseaduslikust kasumist ilma.

Maailma tervishoiuorganisatsioon (WHO) prognoosib, et võltsravimite müügitulu on ligikaudu 200 miljardit dollarit, mis moodustab hinnanguliselt 10–15% maailma ravimimüügitulust. Selliseid ravimeid müüakse nii mustal turul kui ka internetis ja on olnud juhtumeid, kus patsient on saanud retsepti vastu võltsravimi.

Kuna võltsravimite tarvitamine kasvab kogu maailmas, muutis Teva oma ravimid 2D-vöötkoodi abil võltsimiskindlamaks. Meie 326 pakendamisliini varustavad ravimid üleilmse jälgimiskoodiga. Alates 2015. aastast oleme sarjastamise projektijuhi Galit Meyrani eestvedamisel püüdnud välja mõelda, kuidas uusi vöötkoode kõige paremini kasutusele võtta.

Meyran usub, et vöötkood annab patsientidele teadmise, et nad tarvitavad õiget toodet. "Tegemist on väikese vöötkoodiga, millel on suur mõju patsientide tervisele ja mis täidab meie kaubamärgi lubadust. Tarbija saab olla kindel, et tal on ehtne toode ja et keegi ei püüa talle müüa võltsravimeid."

Ravimitööstus on pööranud võltsimisvastases võitluses juba kaua aega tähelepanu jälgitavusele, kuid see pole takistanud kurjategijaid võltsravimeid tootmast ja edukalt müümast. Võltsingud on asendanud igat liiki ravimeid alates AIDS-i ravimitest kuni malaariatablettideni. WHO hinnangul on madala ja keskmise sissetulekuga riikides üks kümnest ravimist kas ebakvaliteetne või võltsitud.

Meyran, kes tegi projekti elluviimise nimel koostööd Teva 38 tootmisrajatise sadade töötajatega kogu maailmas, lisab: "Teva töö ei piirdu üksnes ravimite tootmise ja turuletoomisega. Võtame tarvitusele kõikvõimalikud meetmed, et meie patsiendid ja apteekrid võiksid olla kindlad, et ravim, mida nad käes hoiavad, on ehtne Teva toodang."

Viimastel aastatel on Teva teinud võltsravimite tarnijate tuvastamiseks koostööd valitsuste ja tolliasutustega üle maailma. 2013. aastal aitas Teva tuua päevavalgele keeruka võltsimistegevuse pärast seda, kui üks Saksamaa patsient märkas ravimipakendil õigekirjavigu ja võttis ettevõttega ühendust. Seepeale ostis Teva mõned kahtlased tooted, katsetas neid oma laborites ja leidis, et ehkki ravim sisaldas ehtsaid toimeaineid, ei olnud siiski tegemist meie valmistatud tootega, nagu pakendil kirjas.

Selleks, et võidelda võltsravimite üha suureneva pealetungiga ja täita regulatiivseid muudatusi, lisab Teva igal aastal toodetud miljardite tablettide ja kapslite pakenditele uue vöötkoodi. Teva jaoks on tegemist esimese projektiga, mis haarab nii suurt hulka osakondi, kes tehes koostöödnii üleilmsete kui ka kohalike meeskondadega.

Endine IT-turbe juht Meyran, kes on töötanud Tevas kuus aastat, lisab, et projekt on aastatepikkuse osakondadevahelise koostöö tulemus. "Projekti kallal töötas tõepoolest globaalne meeskond, kuhu kuulusid disaini, hangete, tarneahela ja pakendamise valdkondade töötajad ning palju juhte kogu maailmast," selgitab naine.

"Tegemist on suure üleilmse programmiga, mis mõjutab iga meie äritegevuse tahku. On suur saavutus, et nii palju eri osakondi jagas oma kogemusi. Nagu sümfooniaorkester, kus muusikud peavad täpselt kokku mängima, et pala oleks arusaadav ja heli nauditav," lisab ta. "Oli raske, aga mul on meeskonna üle väga hea meel."

Tööstusriikides, nagu USA või Lääne-Euroopa riigid, ei ole võltsravimite kasutamine seni laialt levinud. Kuna paljud tarbijad kasutavad nüüd aga internetti, et osta soodsaid ravimeid, on võltsravimid hakanud üle maailma rohkem liikuma. WHO hinnangul on Aafrikas ning Aasia ja Ladina-Ameerika teatud osades võltsravimite turu osakaal 20–30% 03 . Sageli teeb võltsravimite müük kahju kolmanda maailma elanikele, kuid müügijuhtumeid on tuvastatud ka rangelt reguleeritud USA ja EL-i turgudel.

Selleks, et võidelda võltsravimite kasutamisest tingitud suurte kahjudega, tutvustas USA Toidu- ja ravimiamet 2014. aastal plaani kehtestada eeskirjad, mis tagaksid, et iga kinni pitseeritud pakend sarjastataks 2018. aasta novembriks. Euroopa Liit võttis sellest üleskutsest eeskuju ja algatas sarjastamise 2019. aasta veebruaris. Vene Föderatsioon kavatseb rakendada sarnaseid eeskirju alates 2020. aasta jaanuarist.


Joonealused märkused:

  1. Back to contents.
  2. Back to contents.
  3. Back to contents.

Jaga seda lehte:

Sa võid samuti olla huvitatud...

Vaimse tervise toetamine töökohas ei tohiks olla privileeg

Vaimse tervise toetamine töökohas ei tohiks olla privileeg

Nõuetele vastavus on meie jaoks n-ö piibel, mis annab meile privileegi ravimeid toota

Nõuetele vastavus on meie jaoks n-ö piibel, mis annab meile privileegi ravimeid toota

Oleme ühenduslüli laboratooriumite ja tootmisliini vahel

Oleme ühenduslüli laboratooriumite ja tootmisliini vahel

Teva Baltics plaanib ülemaailmse ESG-strateegia kohalikku rakendamist

Teva Baltics plaanib ülemaailmse ESG-strateegia kohalikku rakendamist

Liidriks olemine tähendab suurt vastutust patsientide ees

Liidriks olemine tähendab suurt vastutust patsientide ees

Teva annetab Eesti haiglatele ravimeid COVID-19 võimalikuks raviks

Teva annetab Eesti haiglatele ravimeid COVID-19 võimalikuks raviks