Kuidas elada migreeniga. Aina kogemus

Shutterstock

„Migreenihoog on nutikas ja salakaval – see leiab alati viisi, kuidas sind ikka ja jälle ootamatult tabada."

Aina on 55-aastane, elab Lätis Daugavpilsis ja töötab kriminaalhooldajana. Ta on töötanud süüdimõistetutega 18 aastat ning õppinud selle kõrvalt sisekujundust ja arhitektuuri. Lisaks nõudlikule igapäevatööle ja hobidele on Aina elus veel üks kaaslane – migreen. 

Millal sul migreen esimest korda avaldus? Mida sa siis tundsid?

Umbes 16-aastaselt algasid mul peavalud. Olin keskmiselt kord kuus haige, pea valutas ja oksendasin. Kuid migreenidiagnoosi sain 21-aastaselt, pärast sünnitust, kui mind tabas jälle peavalu. Arst, kes tuli last vaatama, uuris minult raseduse ja igapäevaelu kohta ning teatas siis, et tõenäoliselt on tegemist migreeniga. Teatavasti ei mõistnud isegi spetsialistid sel ajal seda haigust täielikult. 

Millised tingimused või olukorrad sul tavaliselt migreenihoo esile kutsuvad?

Kõige tüüpilisem migreenihoo vallandaja on alkoholi tarbimine, mistõttu olen viimased 20 aastat sellest hoidunud. Muidugi mängivad migreenihoo vallandumisel rolli ka stress, väsimus, ebaregulaarsed söögiajad ja erinevad lõhnad – näiteks sageli tabab mind peavalu siis, kui tunnen tugevat meeste parfüümi lõhna. Seetõttu ma ise parfüümi ei kasuta. Nagu iga teise haiguse puhul, muutub migreen aja jooksul ravimite suhtes resistentseks, mis tähendab, et need ei toimi enam nii tõhusalt nagu alguses. Kahjuks leiab migreen alati võimaluse mind negatiivselt üllatada. Nagu tahaks ta mulle naljatamisi öelda: „Olen sinust iga kell nutikam!“. Ja kahjuks pean temaga nõustuma. 

Kuidas migreenihood sinu puhul välja näevad?

Paljudel minu tutvusringkonna inimestel, sealhulgas minu vennal, esineb peavalusid, ja pean tunnistama, et igaühe puhul avaldub see erinevalt. Minul on näiteks tugev valu pea vasakul küljel, millega kaasneb oksendamine. See võib kesta kuni kaks päeva ja sel ajal ei ole ma võimeline ei kõndima ega rääkima. Diagnoosi algusaastatel lohutasid arstid mind sellega, et migreenihood võivad ajapikku vaibuda, kuid kahjuks ei osutunud see minu puhul tõeks. Nii hood kui ka valu on läinud ainult hullemaks. Kui esialgu piisas ainult ühest peavalutabletist, siis aastate pärast oli vaja juba mitut tabletti korraga ning sellele lisandusid unerohud, mis aitasid mul magama jääda. Muidugi, kuna ravimitööstus areneb üha edasi, olen minagi avastanud enda jaoks ravimid, mis töötavad ning tänu sellele ei ole mul viimase aasta jooksul esinenud ühtegi tõsist migreenihoogu. Need ravimid aitavad mul nii-öelda hoida migreenihood kontrolli all.

Kuidas jõudsid ravimiteni, mis sinu puhul töötavad?

Olen elu jooksul proovinud paljusid ravimeid – neid on olnud ikka omajagu. Igaüht puudutab see haigus erinevalt, valu avaldub erinevalt, igaühe organism on erinev, mistõttu tuleb igaühel leida ka just neile sobiv ravi. Mina avastasin enda jaoks sobivad ravimid, mida hetkel võtan, välismaal komandeeringus olles. Sel ajal kannatasin järskude tugevate peavalude käes, mis muutsid mind sõna otseses mõttes liikumisvõimetuks. Niisiis pöördusin haiglasse ja endalegi üllatuseks sain kiiret ja efektiivset abi. Ka nüüd võtan ravimeid, mis aitavad migreenihoogusid leevendada, samuti saan süste nende ära hoidmiseks. Ennetav ravi aitab vähendada migreenihoogude esinemissagedust ja ühtlasi ägeda peavalu teket. 

Kuidas avastasid enda jaoks süstid?

Kulus palju aega enne, kui leidsin ennetava ravi, mis tõesti minu puhul töötab. Kuulsin sellest ravivõimalusest täiesti juhusliku jutuajamise käigus ühe tervishoiutöötajaga. Pärast erinevate ravivõimaluste kaalumist oma arstiga otsustasime selle ära proovida. Saan ravisüste kord kuus. Ausalt öeldes on see olnud elu muutev. Lõpuks ometi! Tellisin just hiljuti endale ka uue ravikuuri. 

Millist nõu annad teistele, kes igapäevaselt migreeni all kannatavad? Mis on kiireim viis õige ravi leidmiseks?

Raske on anda nõu, mis sobiks kõigile. Aga soovitan vältida alkoholi, mis on sagedane migreenihoogude vallandaja. Tervislik eluviis – muidugi, igaühe jaoks on see erinev – kuid ka see on tähtis. Soovitan alustada mitte väga kangetest ravimitest. Proovida võiks näiteks massaaži, füsioteraapiat ja viimasel ajal kasutatakse valu leevendamiseks ka ümber pea kantavaid neuromodulatsiooniseadmeid, mis on osadel inimestel aidanud valu vähendada. Olen neid kõiki proovinud, kuid kahjuks minu puhul need ei toimi. See on väga individuaalne, mis kellelegi toimib ja igaüks peab leidma enda jaoks sobiva lahenduse. Ravimid on nii-öelda viimane võimalus, vähemalt minu puhul.

TEVA tooted lihtsustavad iga päev ligi 200 miljoni inimese elu kogu maailmas. TEVA eesmärk on luua ja teha kättesaadavaks tooted, mis aitavad patsientidel lahendada paljusid terviseprobleeme. Tänu meditsiini ja tehnoloogia arengule on migreenihaigetel nüüd võimalik peavalude tekkimist ennetada, vähendada ja isegi välistada. Mõistame, et kroonilised haigused mõjutavad oluliselt patsiendi elu. Seetõttu oleme koondanud vastavad teadmised veebilehele Tervise eest hoolitsemine, kus patsiendid saavad jagada oma kogemusi ja lugusid teistega.

NPS-EE-NP-00161

Leidsin selle artikli:

Jagage seda lehte:


Kuidas ma tööl migreenist räägin

Danielle Newport Fancher
Loe lisaks

Migreeni „karastav“ kogemus ja sellega kaasnevad ohud

Loe lisaks

Töötamine migreeniga: millal hoog maha võtta

Daisy Swaffer
Loe lisaks