1. Tervise eest hoolitsemine
  2. Kõik lood
  3. Lühike reisijuhend südamepuudulikkuse korral

Lühike reisijuhend südamepuudulikkuse korral

Getty Images / flashpop

Südamepuudulikkus ei tähenda, et reisida või lennukiga lennata enam ei saa. Tegelikult, rakendades paari ettevaatusabinõud, saate oma järgmisest reisist teha senise elu parima kogemuse. Robert Obey selgitab, miks etteplaneerimine on südamehaige jaoks reisile minnes esikohal.

Suve tulekul ja maailma avanedes tean, et taas on kätte jõudnud aeg mõelda puhkuse peale. Olen eluaeg olnud kirglik reisija, kuid nüüd tähendab see, et pean reisima koos südamepuudulikkusega.

On täiesti loomulik, et südamehaigusega reisile minek põhjustab muret. Parimad soovitused, mida olen saanud südamepuudulikkusega reisimiseks, saab kokku võtta nelja punktiga:

  1. Kuulake oma keha
  2. Kasutage tervet mõistust, kui tegemist on teie südamega
  3. Enne kui lähete reisile, pidage seoses südamepuudulikkusega nõu tervishoiutöötajatega
  4. Plaanige ette iga üksikasi, mis on seotud teie südamehaigusega

Tänases artiklis võtame läbi kõik neli punkti. Loodan, et saate sellest kasu!

1. Kuulake oma keha

Teie keha oskab teatud viisil märku anda, kui mingi tegevus ei ole südamepuudulikkuse või muu südamehaiguse tõttu jõukohane. Inimkeha on väga peenelt seadistatud masinavärk ja on aja jooksul arenenud väga tõhusaks.

Kui midagi on valesti, siis keha annab sellest märku. Neid hoiatavaid tunnuseid nimetatakse tavaliselt sümptomiteks ja need võivad olla näiteks: 

  • hingeldus, isegi rahulikus olekus. See tähendab, et te ei saa piisavalt hapnikku;
  • labajalgade või pahkluude turse sinna koguneva vedeliku tõttu;
  • väsimus- või nõrkustunne, sest süda ei suuda varustada lihaseid piisavalt vere ja hapnikuga. 

Kui teil on südamepuudulikkus või südamehaigus ja te lähete reisile, siis peate seadma oma keha vajadused esikohale ja soovid teisele kohale. Tean, et millestki ilmajäämine või kompromisside tegemine võib valmistada pettumust, kuid mitte kunagi ei tohi mööda vaadata keha hoiatussüsteemi varajastest märkidest. Keha annab märku põhjusega! 

2. Kasutage tervet mõistust

Varem olin harjunud pikki vahemaid kõndima. Nüüd ei ole pikad jalutuskäigud mulle enam kohased, sest südamepuudulikkuse tõttu tekib tugev hingeldus ja äärmine väsimus.

Seetõttu ei ole mingit mõtet plaanida matkapuhkust. Küll aga võin broneerida puhkuse, kus saan teha lühikesi ja rahulikke jalutuskäike.

Samuti tekib mul hingamisprobleeme väga kuuma või väga külma ilma korral. Talupojamõistust rakendades on selge, et mul ei ole mõistlik halvendada oma südame seisukorda sellega, et reisin väga kuuma või väga külma kliimaga riiki. Vähe sellest, et see pole nauditav, võin ma sedasi kahjustada oma tervist.

Sel põhjusel valin puhkusekoha Ühendkuningriigis, kus ma saan leebete õhutemperatuuride juures hästi hakkama. Äärmuslikud ilmastikuolud võivad tähendada pingutust igaühe südame jaoks, mitte ainult minusugustele. Seega, kui teil on südamepuudulikkus, siis pidage enne eksootilisse piirkonda reisimist nõu oma perearstiga.

Tean, et paljud meist armastavad puhkuse ajal põletada küünalt mõlemast otsast, aga kas see on ikka mõistlik? Kas poleks parem minna kuskile kodule lähemale ja nautida lõõgastavat aja mahavõtmist, maitsvat toitu ja head seltskonda?

Südamehaigena reisimine ei tähenda tingimata, et lennureisid ei ole enam ohutud. Minu jaoks on kodu lähedal püsimine aga mõistlik valik.

Loomulikult on raske seada endale piiranguid, kui olete puhkusel, aga reisimine oma südame tervise arvelt rikub kogu reisi.

3. Konsulteerige tervishoiutöötajatega

See on tõsi: teie tervishoiutöötajad teavad, mis on teie jaoks parim. Nende soovitused ei pruugi teile meeldida, aga see ei tähenda, et need oleksid valed.

Tervishoiutöötajad võivad teile soovitada sobivaid reisimisviise, näiteks:

  • lendamine;
  • lennureisi pikkus;
  • temperatuuritingimused;
  • aktiivsustase;
  • maksimaalsed geograafilised kõrgused (kui teile meeldib mägedes käia);
  • kas te võite üksi reisida;
  • spetsiifiliste stressiallikate vältimine.

Kui teil on südamepuudulikkus, võivad mõned perearstid ja spetsialistid soovitada loobuda reisimisest, eriti kauglennureisidest.

Kui see käib ka teie kohta, siis uurige, milliseid alternatiive tervishoiutöötajad teile pakuvad. Võibolla on ohutum minna kruiisile või reisida lühilendudega kodule lähemal olevatesse riikidesse?

Teie tervishoiutöötajad teavad ka seda, millised piirangud kehtivad ravimite välismaale kaasavõtmisel. Kahjuks ei ole kõiki ravimeid teistes riikides saada, kuid teie perearst saab teile soovitada muid võimalusi. Mõnikord ei pruugi olla müügil kindlat kaubamärki, aga saate sama ravimit osta geneerilise nime all. Taaskord, seda saate täpsemalt uurida tervishoiutöötajatelt.

Tervishoiutöötaja saab teile väljastada ka kirja või tõendi, mida saate kasutada, kui vajate reisil erakorralist abi.

Kokkuvõttes, nemad teavad, mis on teie jaoks parim!

4. Plaanige ette reisi või puhkuse iga üksikasi

Kõige tähtsam osa sellest soovitusest on planeerida üksikasjalikult ette kogu reis.

Kui olete plaanid valmis teinud, vaadake need üle. Seejärel koostage plaan juhuks, kui esialgne plaan ebaõnnestub. Inimesed räägivad, et tarvis on plaan B-d, aga ma usun, et vajalikud on ka plaan C ja plaan D!

See tähendab küll rohkesti organiseerimist, aga siis saab olla kindel, et teie reis kujuneb vaatamata südamehaigusele nauditavaks ja turvaliseks.

Siin on paar asja, millele tasub mõelda:

Reisikindlustus südamehaiguse korral 

Kõige olulisemad põhjused reisikindlustuse sõlmimiseks on tervise- ja meditsiinilised hädaolukorrad, sest võõras riigis võib erakorraline ravi osutuda väga kalliks.

Ärge kunagi broneerige puhkust ilma reisikindlustuseta. See kehtib ka oma kodumaal puhkamise kohta. Kuigi Ühendkuningriigis elades on minu ravikulud kaetud, kaitseb reisikindlustus mind järgmistel juhtudel:

  • tühistamised;
  • kadunud, varastatud või kahjustatud pagas.

Mõlemad võivad põhjustada tarbetut stressi, mis võib koormata südant. Ma hoolitsen selle eest, et mul oleks kindlustus, mis katab mõlemad, selle asemel, et riskida haigestumisega millegi tõttu, mida on lihtne vältida.

Ma tean, et südamepuudulikkusega reisijate puhkusekindlustus on kallis.

Enamik, kui mitte kõik südamehaigused on standardse puhkusekindlustuse tingimustega välistatud.

Kindlustusandja võib teilt küsida ka järgmisi andmeid:

  • kõik ravimid, mida te kasutate;
  • kas teile on paigaldatud mingi meditsiiniseade (näiteks südamerütmur);
  • kas teile on tehtud meditsiinilisi protseduure, nagu südameoperatsioon või šundi paigaldamine.

Leidke haigustele spetsialiseerunud kindlustusandja, et katta kindlustusega teie olemasolevad ja seotud haigused.

Muidugi tuleb selle eest rohkem maksta, kuid kui midagi läheb valesti, siis on teil hea meel, et te selle lisatasu maksite.

Kui suur on teie meelerahu hind?

Puhkuseks asjade kaasa pakkimine

Kas olete kaasa pakkinud sihtkohta sobivad riided, jalanõud ja tualetitarbed?

Kas teil on kogu reisi ajaks piisavalt ravimeid, ka juhul, kui te kuskile hilinete? Kas teil on luba teatud ravimite kaasavõtmiseks?

Ravimeid tohib kaasa võtta käsipagasis, et olla valmis juhuks, kui teie kott läheb kaduma. Millised on teie varuabinõud, kui teie pagas varastatakse, kaob ära või saab lennujaamas kahjustada?

Kas teie pagasi kaal on teile kandmiseks jõukohane? Kui ei, siis kuidas kavatsete seda transportida? Pidage meeles, et kui peate kotte tassides pingutama, siis see koormab teie südant!

Puhkusetransport: kas südamepuudulikkusega saab minna lennureisile? 

Vastavalt Briti kardiovaskulaarsete haiguste seltsi ravijuhendile võib enamik südamehaigeid, sh südamepuudulikkusega inimesi lennukiga reisida ja see ei ohusta täiendavalt nende tervist.

Enne lennu broneerimist peaksite siiski alati konsulteerima oma perearstiga või tervishoiutöötajatega. See on eriti oluline, kui teil on hiljuti olnud südameinfarkt, teile on tehtud südameoperatsioon või kui olite pikemat aega haiglas. Mõned perearstid võivad ohutuse nimel soovitada südamehaigeid lennureisidest loobuda.

Kui teil on vaatamata südamepuudulikkusele või südamehaigusele ohutu lennukiga lennata, siis tuleb paika panna kogu reisi logistika. Kas vajate lennujaama jõudes abi liikumisel? Kas vajate lisahapnikku? Kas teil on südamerütmur või implanteeritav kardioverteri defibrillaator (ICD)? Kui jah, siis peaksite kindlasti asjassepuutuvaid lennujaamasid ja lennuettevõtteid võimalikult põhjalikult ette teavitama. Kõige hullem on teie jaoks lisastress puhkuse ajal!

Samuti peate hoolikalt jälgima ajavööndeid mõlemas riigis ja võimalikes vahemaandumiskohtades. Ajavööndite vaheldumise tõttu võib tekkida raskusi järje pidamisel, milliseid ravimeid ja millal te olete võtnud. Reisipäeval võtke neid kindlasti tavapäraselt, kui arst ei ole soovitanud teisiti. Kui ajavööndid võivad teie raviskeemi segamini paisata, siis võiksite seada alarmid oma telefoni või kellale. Alati on parem karta kui kahetseda.

Samuti peate mõtlema transpordile lennujaamast hotelli. Kui jääte lootma ühistranspordi peale, siis see ei pruugi olla parim mõte – parem uurige sihtkoha transpordivõimalusi. Mina broneerin transfeeri alati usaldusväärsest firmast. Professionaalsed transfeeri pakkujad oskavad jälgida hilinemisi, tühistamisi jne, nii et nad ei jäta teid hätta, kui jõuate kohale hilinemisega.

Ka siis, kui te ei kavatse lennata, peate oma reisi korralikult ette planeerima. Kui lähete autoga, siis kui palju vajate vahepause? Märkige paberkaardile või internetis ära tõenäolised teenindusjaamad või oma reisi puhkepeatused.

Lisaks tuleb arvestada ka muude praktiliste küsimustega. Mis juhtub, kui jääte oma ajakavast maha? Kas teil on liikluskindlustus? Ega te ei ole unustanud seda uuendada? Kui palju neil keskmiselt aega võtab, et teie juurde jõuda? Kas kaasa on pakitud piisavalt toitu, jooki ja ravimeid ning kas need on lihtsalt kättesaadavad?

Puhkuse sihtkoht on oluline: ärge liialdage!

Sihtkoha valik võib juba planeerimise etapis tagada teie puhkuse õnnestumise või selle hoopis ära rikkuda.

Kui kaugel on lennujaam? Pikk autosõit pärast pikka lennureisi koormab teie tervist asjatult, isegi kui teil on hea mainega transpordi pakkuja.

Kuidas on lood teie sihtkoha üldise geograafia ja miljööga?

Kas maastik on mägine? Kuidas hakkate seal liikuma, kui vajate liikumisabivahendeid või kui teie perearst on teile öelnud, et te ei tohi üle pingutada?

Kas seal on lärmakas või vaikne? Kui kaugel on teie majutuskoht sihtkoha peamistest vaatamisväärsustest?

Kas saate oma sihtkohas teha kõike, mida soovite, või peate selleks veel sõitma kuhugi auto, bussi või laevaga?

Kui vajate puhkepausi, siis kus te saate aja maha võtta?

See kõik võib kõlada väga pedantselt, aga südamehaige peab reisi korralikult ette planeerima. Nagu ma ikka ütlen – viimane asi, mida keegi meist vajab, on liigne stress.

Reisimise kergendamiseks leidke omale sobiv majutuskoht

Majutuskoha valik on väga, väga oluline. Minu jaoks tähendab see pelgupaika, kuhu põgeneda puhkusesihtkoha melu ja sagimise eest.

Mis tüüpi majutust kasutate? Kas teil on tarvis kaasa võtta mingeid abivahendeid või varustust? Kas seal on liiga palju astmeid või treppe? Kas majas on liftid kõrgematele korrustele pääsemiseks ja kas neil on olemas ratastooli rambid?

Kas teie majutusasutus on mäe otsas? Kui jah, siis kuidas saate üles ja alla liikuda?

Kas teil on olemas kontaktandmed hädaolukordade tarbeks? Kui kaugel on lähim haigla? Ja nii edasi.

Millised puhkusetegevused sobivad südamehaigele?

Ausalt öeldes teevad puhkusest puhkuse justnimelt vaatamisväärsused ja tegevused! Seda enam on põhjust ette planeerida, milliseid neist soovite külastada ja milles soovite osaleda.

Mida te sooviksite teha? Kas see on südamehaigele sobiv? Kui te seda teete, siis mida see teile võib maksma minna? Kuidas ja kus te taastute?

Kui te külastate mõnda atraktsiooni, siis millised on juurdepääsuvõimalused? Kas saate laenutada liikumisabivahendeid? Kas seal on treppide vältimiseks olemas lift? Kas seal on hea ventilatsioon?

Tehke oma puhkus nauditavaks!

See kõlab võibolla kummaliselt – planeerige mittemidagitegemist. See jäetakse tihti tähelepanu alt välja, aga siis võivad tekkida pinged.

Mida ma pean silmas mittemidagitegemise planeerimise all:

  • Seadke endale piirid. Parem on end ise tagasi hoida kui puhkusejoovastuses kaasa tormates üle pingutada.
  • Planeerige laisklemist! Lisage päevakavasse ajavahemikke, kus te ei tee midagi muud kui lõõgastute ja vaatate maailma rahulikult kõrvalt.
  • Tutvustage oma plaani sõpradele ja pereliikmetele juba enne. Öelge neile, et teil on aeg-ajalt tarvis pause teha. Kinnitage neile, et nad ei pea tundma ennast süüdi teie kõrvalejätmise pärast. Mõnikord on teil sama tore pealt vaadata seda, kuidas lähedased lõbutsevad.
  • Pole mingit põhjust tunda end süüdi energia säästmise pärast. Kasutage seda energiat selleks, et hiljemgi koos pere ja sõpradega rõõmsaid hetki kogeda!

Kokkuvõtteks

Kui teie haigus on stabiilne, siis ei ole mingit põhjust loobuda reisimisest südamepuudulikkuse või muude südamehaiguste tõttu. Lõppude lõpuks on teada, et lõõgastav puhkus ja keskkonnamuutus võib vaimse tervisega imesid teha.

Suheldes oma tervishoiutöötajatega saate teada, kas te olete reisimiseks piisavalt hea tervise juures. Võimalik, et teil tuleb oma puhkamisviisi võimetekohasemaks muuta.

Ning lõpetuseks, parim nipp, mis aitab pea täielikult garanteerida puhkuse õnnestumise, on etteplaneerimine, etteplaneerimine ja veelkord etteplaneerimine!

Teil on võimalik välistada nii palju riske juba enne kodust lahkumist. Kui te seda teete, siis on lisaks meelerahule loodud ka parimad eeldused selleks, et puhkus saab olema fantastiline ja lõõgastav. Just see, mida me kõik vajame!

NPS-EE-NP-00089

Leidsin selle artikli:

Jaga seda lehte:


Samuti võite olla huvitatud...

Kuidas diabeet mõjutab teie südamefunktsiooni

Rob Obey
Loe lisaks

Südamehaigus muutis minu elu. Olen korduvalt küsinud endalt, kas ma oleksin saanud seda ennetada?

Teva
Loe lisaks

Südamehaiguste korral on oluline järgida arsti poolt määratud raviplaani

Teva
Loe lisaks