Geneeriliste ravimite KKK

Oleme koondanud geneerilisi ravimeid puudutavad korduma kippuvad küsimused ühte kohta, et leiaksite teid huvitavatele küsimustele lihtsasti vastused.

Mis on geneerilised ravimid?

Lülitab Laienda/ Ahenda

Geneerilised ravimid on originaalravimite samaväärsed vasted. Need sisaldavad samu toimeaineid ning on saadaval samades annustes ja samades ravimvormides nagu originaalravimid. Geneeriline ravim peab toimima teie kehas nagu originaalravim ja andma sama ravitulemuse 01. 

Miks on geneerilistel ravimitel teistsugused nimed kui originaalravimitel?

Lülitab Laienda/ Ahenda

Kõigil originaalravimitel on geneeriline nimi. Geneeriline nimi seisab sageli originaalnime kõrval ja viitab ravimi toimeaine(te)le. Järelevalveasutused nõuavad sageli, et geneerilistele ravimitele antaks originaalravimitest erinev nimi, et vältida nende omavahelist segiajamist. Tavaliselt põhineb geneerilise ravimi nimi selle toimeaine(te) nimetus(t)el, samas kui originaalravimite nimed mõeldakse välja turunduslikel eesmärkidel. Erandjuhtudel on geneerilisel ravimil lisaks selle toimeaine(te)st tuletatud nimele veel teinegi nimi.Küsimuste korral pöörduge apteekri poole.

Kas geneerilised ravimid on ohutud?

Lülitab Laienda/ Ahenda

Geneeriline ravim on bioloogiliselt ekvivalentne uuendusliku originaalravimiga ja järgib samu kvaliteedistandardeid. Geneerilise ravimi toimeaine, koostis, ravimvorm ja kasutamine sarnanevad originaalravimile. Ravimiametid kontrollivad enne riikliku müügiloa andmist nii originaalravimeid kui ka geneerilisi ravimeid. Ohutusseire jätkub ka müügiloa saamise järgselt 02.

Mida tähendab bioekvivalentsus?

Lülitab Laienda/ Ahenda

Bioekvivalentsus tähendab, et kaks ravimit toimivad inimese organismis samaväärselt – nende toimeaine imendub seedetraktist vereringesse sama kiiresti ja samal määral. Bioekvivalentsuse uuring on õigusaktides sätestatud nõue. See korraldatakse tõhususe ja ohutuse tagamise eesmärgil kõigile geneerilistele ravimitele.

Miks on geneerilised ravimid soodsamad?

Lülitab Laienda/ Ahenda

Geneeriliste ravimite tootjad saavad pakkuda oma tooteid tunduvalt soodsama hinnaga kui originaalravimite tootjad, sest nad ei pea 03

 • töötama ravimit algusest peale välja;
 • korraldama kauakestvaid ja kulukaid toksikoloogilisi ja kliinilisi uuringuid, sest originaalravimite tootjad on need juba ära teinud;
 • korraldama kulukaid reklaami- ja turunduskampaaniad.

Sageli antakse geneerilise ravimi tootmisluba mitmele ravimifirmale, mis suurendab turukonkurentsi, langetades ravimite hinda 04 . Loomulikult tuleb meil ravimiametitele endiselt tõendada, et meie toode toimib sama tõhusalt nagu originaalravim.

Geneeriliste ravimite tootjad ei sätesta apteekidele hindu (samas on apteekidele kehtestatud juurdehindluse piirmäärad), mistõttu võivad ravimite hinnad apteegiti erineda.

Küsimuste korral pöörduge apteekri poole.

Kas igal ravimil on geneeriline vaste?

Lülitab Laienda/ Ahenda

Kui ravim on kaitstud patendiga, ei saa geneerilist vastet turule tuua. Vahel võib geneeriline ravim saada heakskiidu ja olla saadaval vaid mõnes riigis, mitte igal pool. Kuna aga geneeriliste ravimite osatähtsus kasvab, arendatakse originaalravimi geneerilised vasted tihti välja ajaks, mil originaalravimi patent kaotab kehtivuse. Samas on esinenud juhtumeid, kus originaalravimi geneerilist vastet ei toodeta isegi pärast selle patendi kehtivusaja lõppu. Selle põhjus võib olla suurtes kuludes juhul, kui ravimi kasutus on väga piiratud või tootmisprotsess keeruline.

Kas geneeriline ravim näeb välja samasugune nagu selle originaalravimist vaste?

Lülitab Laienda/ Ahenda

Vahel võib ravimi geneeriline variant olla teist värvi või teise kujuga kui originaalravim, kuid need erinevused ei mõjuta ravimi omadusi. Erineva värvi ja kuju nõue võib tuleneda asjaolust, et tootja on originaalravimi kaubamärgiga kaitsnud. Ent ravimite toime- või peamised koostisained peavad olema samad 05

Kas kõik geneeriliste ravimite tootjad on ühed ja samad ettevõtted?

Lülitab Laienda/ Ahenda

Kaht täpselt ühesugust ettevõtet ei ole olemas. Erinevusi võib märgata nii tootmises, uurimistöös kui ka arendustegevuses. Ettevõtted võivad olla suured või väikesed, neil võib olla palju või üksnes paar aastat kogemust ja nad võivad pakkuda suurt või väikest valikut ravimeid. Kõik ravimitootjad peavad aga järgima samu standardeid ja eeskirju.

Teva on maailma suurim geneeriliste ravimite tootja. Meil on üle 110 aasta kogemust. Me ei püüa iga riigi regulatiivseid ja kvaliteedistandardeid mitte üksnes täita, vaid neid ka ületada. Soovime pakkuda taskukohaseid ja kvaliteetseid ravimeid. Osa patsiente tunneb end kindlamalt, kui saab valida usaldusväärse ettevõtte geneerilise ravimi.

Kus Teva tooted valmistatakse?

Lülitab Laienda/ Ahenda

Maailma suurima ravimitootjana saab Teva pakkuda rohkem geneerilisi retseptiravimeid kui ükski teine ettevõte. FDA, EMA ja teised peamised ravimiametid kontrollivad kõiki meie rajatisi, et tagada toodete vastavus samasugustele headele tootmistavadele, nagu see on originaalravimite puhul 06.


Joonealused märkused:

 1. Back to contents.
 2. Back to contents.

  IQVIA NPA andmed (sept 2018) Tevas.

 3. Back to contents.

  Ettevõttesisesed andmed

 4. Back to contents.

  Facts about Generic Drugs. Uuendatud 04.06.2018. http://www.fda.gov/drugs/resourcesforyou/consumers/buyingusingmedicinesafely/understandinggenericdrugs/ucm167991.htm Vaadatud 23. oktoobril 2018.

 5. Back to contents.

  Generic Drugs: Questions and Answers. Uuendatud 04.06.2018. http://www.fda.gov/drugs/resourcesforyou/consumers/questionsanswers/ucm100100.htm Vaadatud 23.10.2018. 

 6. Back to contents.

Jaga seda lehte: