Mida tuleks teada meeste vaimsest tervisest

Loe, kuidas märgata, kas sinu lähedane võib olla kimpus vaimse tervisega ja loe käitumisviiside kohta, mis on omased pigem meestele kui naistele.

USA vaimse tervise organisatsiooni Mental Health America hinnangul esineb Ameerika Ühendriikides igal aastal depressiooni sümptomeid enam kui 6 miljonil mehel ning üle 3 miljoni kannatab ärevushäire all. Ühendkuningriigis ei ole 40% meestest mitte kunagi kellelegi oma vaimsest tervisest rääkinud. 29% meestest leidis, et see on „liiga piinlik“ ning 20% vastanutest nõustus, et vaimse tervise teemaga on seotud terve rida negatiivseid eelarvamusi.  

COVID-19 pandeemia võis olukorda veelgi halvendada. 115 riigis rohkem kui 12 miljoni täiskasvanuga läbi viidud uuring paljastas meessoost vastajate seas valitseva vaimse tervise kriisi tegeliku ulatuse. Muuhulgas mainiti depressiivseid tundeid ja ärevust, aga ka muret toidu ja finantside pärast. Aruanne avaldati ajakirjas British Medical Journal 2022. aasta aprillis ja sellega kaasnes üleskutse pöörata rohkem tähelepanu meeste unikaalsetele vajadustele.

Tulemustest selgus, et eri riikide lõikes kannatab keskmiselt 37% meestest depressiivsete tunnete ja 34% ärevuse all. Nii depressiooni kui ärevust erines märkimisväärselt rohkem nooremate meeste seas ning tulemused erinesid suuresti ka riigiti. Näiteks on depressiooni kogenud 18% Taani ja 64% Türgi meestest.

Muret tekitav on asjaolu, et Maailma Terviseorganisatsiooni 2018. aasta aruande kohaselt sureb jõukamates riikides enesetapu läbi kolm korda rohkem mehi kui naisi.

Kuidas saada aru, et inimesel võib olla probleeme vaimse tervisega?

Mehed ja naised kogevad vaimse tervise probleeme paljuski sarnaselt. Kui sul on kahtlus, et sinul või kellelgi teisel võib selliseid probleeme esineda, siis siin on mõned levinud sümptomid, mille suhtes tähelepanelik olla:

 • Pidev muretsemine
 • Kõikehõlmav kurbus
 • Eemaldumine sõpradest ja pereliikmetest
 • Keskendumisraskused
 • Väsimus või kurnatus
 • Kehalised sümptomid nagu õhupuudus või peavalud

Ehkki paljud neist sümptomitest on universaalsed, esinevad osad neist meestel sagedamini kui naistel, sh:

 • Mõnuainete tarvitamine
 • Viha ja ärrituvus
 • Ületöötamine
 • Unehäired
 • Vastutustundetu käitumine

Kust otsida abi

 • Võiksid alustada perearsti poole pöördumisest, kes annab ülevaate sinu kodukohas kättesaadavatest vaimse tervise teenustest.
 • Teva Life Effects (Tervise eest hoolitsemine) on samuti väärtuslik allikas, kust võid leida vaimse tervisega seotud teavet ja patsiendilugusid nii Euroopast kui Ameerika Ühendriikidest.

Tevas pööratakse vaimsele tervisele palju tähelepanu

Oleme pühendunud heaolu tagamisele töökohas ning korraldame igal aastal oma töötajatele kogu maailmas neli vaimse tervise teemanädalat. Sel aastal toimus meestele hommikune kohvilaud, kus sai rääkida vaimsest tervisest ning arutada teemat heategevusliku suitsiidiennetusühenduse Andy’s Man Club esindajaga. Teva töötajad saavad kasutada ka uut tasuta ennetavat vaimse tervise rakendust.

NPS-EE-NP-00177

Leidsin selle artikli:

Jaga seda lehte:


Samuti võite olla huvitatud...

Boy sitting on the floor
Uus

Vahel jääb psüühikahäire aastaid märkamatuks ja esimesed sümptomid avalduvad alles noorukieas

Loe lisaks
Woman lying and resting on floor
Uus

Võitlus ärevusega

Loe lisaks

Kuidas õudusfilm aitas mul ärevusega toime tulla

Loe lisaks