1. Tervise eest hoolitsemine
  2. Kõik lood
  3. Raviplaani täpne järgimine hoiab ära seisundi halvenemise

Raviplaani täpne järgimine hoiab ära seisundi halvenemise

Shutterstock

Raviplaani eiramine on tõsine probleem, mis mõjutab nii patsienti kui ka kogu tervishoiusüsteemi. Olukord, kus ravimite manustamises esineb kõrvalekaldeid või eiratakse raviplaani ettekirjutusi, võib põhjustada haiguse süvenemist ning kaasa tuua tõsisemaid terviseprobleeme. Probleem võib olla selles, et patsiendile määratakse liiga palju erinevaid ravimeid ning ta ei suuda nendega toime tulla ja seetõttu katkestab ravi enneaegselt.

SA Tartu Ülikooli Kliinikumi kliiniline proviisor Liisa Jõhvik räägib, milliseid probleeme esineb raviplaanide järgimisel ja ravimite manustamisel ning kuidas seda paremaks saaks muuta.

Sobimatut ravimite ordineerimist võib esineda igal tervishoiutasemel. Enam aga nende patsientide seas, kes on eakamad ja kellel on mitmed kroonilised haigused, mistõttu on neile määratud arvukalt ravimeid. 

Oma igapäevases praktikas olen kohanud patsiente, kes muudavad oma raviskeemi, sest neil ei ole ravimi näidustus selge või neil esineb ebameeldivaid kõrvaltoimeid. Samuti võib esineda raviskeemi järgimises probleeme langenud kognitiivse võimekuse või mäluhäirete tõttu. Näiteks, patsiendile oli määratud vere hüübimisvõimet pidurdav ravi, kuid ta arvas, et tegu on hüpertensiooni ravimiga (kõrgvererõhu ravim) ja võttis seda vastavalt vererõhuväärtustele. Sellise käitumise tulemusena suurenes sellel patsiendil trombide ja insuldi tekkerisk. 

Kui patsient on kaasatud oma raviplaani, siis on selle järgimine ka parem.

Parima tulemuse saavutamiseks peaksid nii tervishoiutöötajad kui ka patsient mõistma ravijärgimust mõjutavaid tegureid ning nendest lähtuvalt kohandama raviskeemi. Mida rohkem on patsient kaasatud oma raviplaani, on teadlik temaga seotud otsustest ja nõustub talle seatud eesmärkidega, seda paremini ta järgib oma raviplaani. 

Ravijärgimuse parandamiseks tasub arstil-apteekril raviskeem üle vaadata ning leida patsiendile kõige lihtsamini järgitav skeem. Näiteks, mida vähem kordi päevas peab patsient ravimit manustama (nt 1 korda päevas (ravijärgimus 79% ± 14%) vs 4 korda päevas (ravijärgimus 51% ± 20%)). 01 Veel üheks võimaluseks on kasutada kombinatsioonpreparaate (nt 1 tablett vs 4 tabletti), et vähendada ravikoormust) 02.

Raviskeemi järgimist lihtsustavad ka patsiendile kaasa antud abistavad raviplaanid, meeldetuletustega mobiilirakendused või ravimite personaalne pakendamine ravimipinalitesse. Raviplaaniga peaks kaasnema ka patsiendi nõustamine, mille raames räägitakse lahti iga ravimi näidustus, annustamine (sh manustamisajad ja -korrad), manustamisviis, sagedasemad kõrvaltoimed, säilitamine ning mida teha, kui annus jääb vahele. 

Ravimite jaendamine ravimipinalitesse päeva või nädala kaupa aitab tagada raviplaani järgimise kui patsiendi kognitiivne võimekus on langenud. Abi on ka patsiendi lähedastest, kui ravim on pakendatud väga spetsiifiliselt (mõned blisterpakendid) või selle manustamine on keerukas (silmatilkade kasutamine või inhalatsioonide teostamine). Näiteks hüpertensiooni korral saab patsienti kaasata tema ravisse sellega, et ta mõõdab kodustes tingimustes oma vererõhku ning peab selle kohta päevikut. 03

R Sageli mõjutavad avimite kõrvaltoimed raviplaanist kinni pidamist.

Raviplaani järgimine võib katkeda või ei toimu korrektselt mitmel põhjusel, kuid enam kardavad inimesed ravimite kõrvaltoimeid. Samuti tunnevad patsiendid huvi ravimi koostoimete kohta toiduga ning kas ravimit tuleb võtta enne või pärast söögikorda. Kõige sagedamini tekib raviplaani järgimuses kõrvalekaldeid, kui patsiendile ei ole selgitatud ravimite toimeid ega vajadust võtta ravimeid regulaarselt. 

Kust saab patsient kõige paremat ja selgemat infot ravimite kohta?

Iga uue ravimi kohta peaks patsient saama esmase info oma raviarstilt ning lisaks peaks nõustama ka apteeker. Selgitada tuleb ravimi näidustust, annustamist (sh. manustamisaegu ja -kordi), manustamisviisi, sagedasemaid kõrvaltoimeid, säilitamist ning mida teha siis, kui annus jääb vahele. Sama info on võimalik leida ka ravimiga kaasasolevast infolehest. Kui midagi jääb siiski segaseks, tasub pöörduda oma arsti või apteekri poole.

Teva on ravimifirma, kelle ravimeid kasutavad igapäevaselt üle 200 miljoni inimese üle maailma. Kroonilisi haigusi põdevad patsiendid oma erinevate lugudega on innustanud meid otsima nende probleemidele lahendusi. Seetõttu lõime veebikeskkonna Tervise eest hoolitsemine, mis koondab endas erinevate patsientide lugusid, kasulikke teadmisi ja näpunäiteid, mis muudavad elu kroonilise haigusega lihtsamaks ja nauditavamaks.

NPS-EE-NP-00017

Leidsin selle artikli:

Jaga seda lehte:


Samuti võite olla huvitatud...

Kuidas vähendada ravikulusid?

Loe lisaks

Originaal - ja geneerilised ravimid: müüdid ja tõde ravimite hinna kohta

Teva
Loe lisaks

Ravib ravimi toimeaine, mitte pakend

Teva
Loe lisaks

Joonealused märkused:

  1. Back to contents.

    https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0149291801801090

    Claxton AJ, Cramer J, Pierce C. A systematic review of the associations between dose regimens and medication compliance. Clin Ther. 2001 Aug;23(8):1296-310. doi: 10.1016/s0149-2918(01)80109-0

  2. Back to contents.
  3. Back to contents.

    https://link.springer.com/article/10.1007/BF03404494

    Feldman, R., Bacher, M., Campbell, N. et al. Adherence to Pharmacologic Management of Hypertension. Can J Public Health 89, I16–I18 (1998). https://doi.org/10.1007/BF03404494