9 soovitust, kuidas võidelda kaalutõusuga vähiravi ajal

Getty Images / jacoblund

Vähi ja vähiraviga seoses tuleb kõigepealt meelde kaalulangus, kuid paljude vähiravimite ja hormonaalsete ravimite kasutajate jaoks on tavaline probleem hoopis kaalutõus. Todd Seals räägib, kuidas ta oma kehakaalu hoolimata algsest nõrkusest ja väsimusest stabiilsena hoidis.

Sellest tihti ei räägita, kuid kas teadsite, et inimestel, kes saavad rinna- või eesnäärmevähi tõttu vähiravimeid või hormoone, esineb tüüpiliselt kaalutõus? See juhtus ka minuga.

Paljud onkoloogid on mulle öelnud, et nad eelistavad seda, kui patsiendid võtavad mõned kilod juurde, aga oluline kaalutõus võib põhjustada terviseprobleeme, nagu kõrge vererõhk, suhkurtõbi ja südamehaigused.

Kuigi võitlesin lihaste kõhetumisega, puudus mul vähiravi alguses igasugune huvi trenni teha. Lõpuks leidsin siiski mõned moodused, kuidas kehakaalu kontrolli all hoida.

Viimase 13 aasta jooksul ei ole mu kehakaal kunagi kõikunud rohkem kui mõne kilogrammi võrra. Mis veelgi tähtsam, ma tunnen ennast hästi.

Minu kaalutõus vähiravi ajal

Mul oli eesnäärmevähk ja esimese raviaastaga võtsin juurde 15 naela. Algul ei teinud kiire kaalutõus mulle eriti muret. Olin enne diagnoosi kaua haige olnud, pidingi veidi kaalus juurde võtma, et terve välja näha.

Kuid kui lisandunud oli 10 naela, sain aru, et nüüd on tarvis midagi ette võtta, et hoida kehamassi indeksit normi piires. Teatud muudatuste abil suutsingi pärast esimest aastat kaalutõusu peatada.

Vähk muudab järjepideva treeningkava elluviimise keeruliseks. Paar päeva peale ravi ei olnud enesetunne alati kõige parem. Kui enesetunne paranes, siis jäi väsimus alles ning järgmise ravitsükli alates tundsin ennast ikka veel haiglasena. See oli kui nõiaring.

Kuidas hoida kaalutõusu kontrolli all

Kahjuks pole olemas mingit võlunippi tervisliku kehakaalu säilitamiseks, kuid mõnedest strateegiatest võiks siiski kasu olla.

Oma kehale praegu sobiva treeningprogrammi leidmine

Füüsiline treening aitab vähendada lihaste kõhetumist ja kehakaalu tõusu.

Avastasin, et treenimine oli kõige viimane asi, mida ma ravi alustades teha tahtsin. Tundsin end kurnatuna, mõnikord iiveldas. Kuid iroonilisel kombel võib väsimuse vastu mõnikord aidata just füüsiline treening.

Ka tervislik toitumine on vähiravi ajal kaalutõusu minimeerimisel väga oluline, kuid isegi parimate kavatsuste korral ei oska paljud meist kuskilt tervisliku toitumisega alustada.

Saan täiesti aru, kui raske on vähiravi ajal järgida uut toitumis- ja treeningkava.

Mõista oma toitumisvajadusi

Mul oli õnne, sest mu töökohas oli olemas toitumisnõustaja. Tema aitas mul mõista, kuidas vähiravi mu keha muudab. Samuti aitas ta mul koostada tervisliku toitumiskava, mis vastas mu uutele toitumisvajadustele.

Kui te ei ole veel käinud toitumisnõustaja juures, paluge oma arstil ennast sinna suunata. Toitumisnõustaja võib aidata teil kohandada oma dieeti vastavalt organismi vajadustele, nii et te mitte ainult ei piira kaalutõusu, vaid ka teie enesetunne paraneb.

Eelistage värsket toitu pakendis olevale

Sain teada, et paljudest toidupoes müügil olevatest pakendatud toiduainetest on töötlemisel paljud toitained kadunud – neile on lisatud tonnide viisi tarbetut suhkrut, soola ja rasvu.

Ülitöödeldud toit võib muuta meie näljahormoone ja panna meid sööma liiga palju kaloreid, aga see viib kaalutõusuni. Nüüd ma valin võimalusel alati värsked toiduained.

Ära koonerda mõne olulise toitaine arvelt

Mu toitumisnõustaja soovitas, et ma sööksin päevas vähemalt 100 grammi valku, et vältida lihasmassi kadumist.

Valk aitab meil keha üles ehitada ja lihaskude säilitada. Samuti hoiab see täiskõhutunnet, mis on oluline kaalujälgimisel. Vajalik valgukogus võib olla erinev. Toitumisnõustaja aitab välja selgitada teile sobiva eesmärgi.

Minu toitumisnõustaja ütles, et ma pean kindlasti saama piisavalt kiudaineid. Kiudained aitavad toidul seedetraktis edasi liikuda. Samuti aitavad need pärast söömist täiskõhutunnet säilitada, nii et aja jooksul hakkate te vähem sööma.

Veel sain teada, et tervislikud rasvad, nagu need, mida leidub pähklites, avokaados ja rasvases kalas, on toitumisvajaduste katmisel sama olulised kui valgud ja süsivesikud. Neist saab keha energiat ja need aitavad säilitada täiskõhutunnet.

Lõpetuseks, luude tervise hoidmiseks on hädavajalik saada toiduga rohkesti kaltsiumi ja D-vitamiini, et hoida luude tervist, mis on eriti oluline, kuna hormoonravi ajal võivad luud muutuda hapramaks. Hakkasin jooma D-vitamiiniga rikastatud apelsinimahla. Teised head allikad on rasvane kala ja rikastatud piimatooted.

Alustage oma treeningkavaga aeglaselt

Enne vähki haigestumist olin pikamaajooksja. Ma olin käinud paljudel maratonidel ja poolmaratonidel. Ükskord lõpetasin maratoni piisava ajaga, et kvalifitseeruda Bostoni maratonile!

Kopsumetastaasid (mujalt kehast pärit vähisiirded, mis moodustavad kopsus kasvajakogumikke) võtsid minult võime joosta pikki distantse, kuid ma suutsin kõndida ja jalgrattaga sõita. Avastasin, et kehalise aktiivsuse suurendamiseks ei olegi vaja palju füüsilist tegevust.

Enne mis tahes treeningkavaga alustamist pidage nõu oma arstiga. Alustage aeglaselt, kuid olge rutiini loomisel järjekindel. Ärge tehke rohkem, kui teie keha suudab.

Püüdke iga päev vaid veidi liikuda. Algul ei ole see lihtne. Need esimesed jalutuskäigud olid kõige rohkem veerand miili pikkused, aga me läksime välja ja tegime seda igal õhtul, hea või kurjaga!

Edu saavutamisel minge edasi

Kui olete muutunud vastupidavamaks, siis suurendage treeningute kestust ja raskusastet.

Mu jalutuskäigud pikenesid aja jooksul, enesetunne paranes ja energiat tuli juurde. Hakkasin jalutuskäike ootama. Paari nädala pärast pikendasime marsruute. Hiljem hakkasime kasutama käes kantavaid raskusi, suurendasime vahemaid, valisime künklikuma tee. Tänaseks on meie jalutuskäigud keskmiselt 3 miili pikkused.

Lisage vastupidavustreening lihaste ehitamiseks

Uuringud näitavad, et vastupidavustreening aitab vähendada nii lihaskoe kadu kui ka rasvkoe suurenemist.

Tänapäeval on treenimisest saanud minu ja mu naise jaoks elustiil. Meil ei ole kindlat jõusaali ajakava ega rutiini, püüame lihtsalt iga päev midagi teha.

Oleme lisanud juurde jalgrattasõidu ja kajaki juhtimise. Avastasin, et kajaki juhtimine aitab mul säilitada ülakeha tugevust. Jalgrattasõit on suurepärane aeroobne treening, mis on aidanud mul tugevdada kehatüve ja jalgade lihaseid.

Leia sõber

Treenimine on palju lõbusam, kui saad sellest kellegagi rääkida. Samuti on see põnevam, kui lisandub sõbralik võistlus kellegagi, kes on samuti huvitatud oma vormi hoidmisest.

Kokkuvõte

Mu toitumisnõustaja õpetas mulle, et ei tohi heituda, kui kohe tulemusi ei märka.

Te ei pruugi kohe märgata, et kehakaalu dünaamika hakkab muutuma soovitud suunas. Mõistsin, et olen valinud maratoni, mitte sprindi.

Vähk muutis mu elu paljusid valdkondi. Õppisin kiiresti, et paljusid neist muutustest on mul võimalik teatud piirini ise kontrollida. Loodan, et aastate jooksul õpitud teadmistega saan aidata teisi, kes alles alustavad seda teed.

Lisateabe saamiseks vähidiagnoosiga toimetuleku kohta pöörduge oma arsti või teiste tervishoiutöötajate poole.

NPS-EE-NP-00100

Leidsin selle artikli:

Jaga seda lehte:


Boy sitting on the floor
Uus

Vahel jääb psüühikahäire aastaid märkamatuks ja esimesed sümptomid avalduvad alles noorukieas

Loe lisaks
Woman lying and resting on floor
Uus

Võitlus ärevusega

Loe lisaks

Kuidas vähendada ravikulusid?

Loe lisaks