1. Tervise eest hoolitsemine
  2. Kõik lood
  3. Elu kroonilise migreeniga. 7 mõtet, millest tuleks loobuda

5 viisi, kuidas aidata teistel migreeni paremini mõista

Getty Images/Avesun

Sõnadel on jõud

Ma varjasin oma migreenivalu aastaid. Lõpuks jõudsin punkti, kus tundsin, et pean oma seisundist lähedastele rääkima. Mõtlesin pikalt, milliseid sõnu ja väljendeid nende avameelsete vestluste käigus kasutada. Sest ka seda on vaja õppida, kuidas rääkida oma haiguse kohta nii, et see ei kõlaks kaeblikult.

Selleks, et vestlused sinu kroonilisest migreenist teiste inimestega oleksid efektiivsed, tuleb esmalt teha tööd oma sisekõnega. Nende vestluste pidamiseks on ülioluline sõnu väga teadlikult valida. Vältides teatud ebasoovitavaid sõnu ja väljendeid on mul õnnestunud muuta nii oma mõtlemist kui ka palju selgemalt oma seisundi teemadel rääkida.

Alljärgnevalt toon välja seitse väljendit, mille olen oma sisekõnest eemaldanud:

1. See on „kõigest“ migreen

See on migreen. Mitte „kõigest“ migreen. Niipea kui lisad lausesse sõna „kõigest“, alavääristab see nii sinu haigust kui ka valu, mida see sulle põhjustab.

Tuleb tunnistada, et olen ka ise seda väljendit varem kasutanud. Justkui torkan selle sõna nagu muuseas oma jutu sisse, varjates tõsiasja, et olen haige. Olgugi et võitlen kroonilise migreeniga iga sekund ja iga päev. Ja mitte keegi, eriti mina ise, ei tohiks võtta migreenivalu iseenesestmõistetavana.

Õnneks olen tänaseks piisavalt enesekindel, et öelda: „Mul on migreen“. Elu kroonilise migreeniga on minu tõde ja pole ühtegi head põhjust, miks end selle pärast süüdi tunda. Kui ma oma valu ise alavääristan, annan sellega justkui loa ka teistel sama teha. Ja see ei ole õige.

2. Mul ei lähe kunagi paremaks

Seda fraasi on mul olnud oma sõnavarast kõige raskem eemaldada. Ehkki olen lootusrikas, tundub aeg-ajalt ikkagi, et mul ei lähe kunagi paremaks. Olen elanud kroonilise migreeniga nüüd juba rohkem kui kümme aastat, mistõttu on raske ette kujutada elu ilma selleta.

Sellegipoolest ei tee see mõtteviis minu olukorda sugugi paremaks, vaid tekitab veelgi sügavamat masendustunnet. Positiivne mõtlemine annab eesmärgi, mille nimel tööd teha ja aitab säilitada usku paremasse homsesse.

3. Mina olengi minu migreen

Mina ei ole minu migreen ja sina ei ole sinu oma. Migreenivalud küll mõjutavad mu igapäevaelu, kuid see ei defineeri mind inimesena.

Selleks, et migreeniga kaasnevate sümptomitega paremini toime tulla, tuleb mõista, et sina ei ole sinu diagnoos. Vastupidi, sina oled tugevam kui su valu! Kui sa seda ise ei usu, siis annad sa sellega endale sõnumi, et sa ei saa sellest üle olla, kuna see lihtsalt on osa sinust.

4. Ma annan alla

Elu kroonilise migreeniga võib vahel tunduda täiesti lootusetu, ent allaandmine ei ole lahendus.

Minu elus on olnud aegu, mil lootus kunagi üldse ennast paremini tunda on täielikult kustunud. Mulle tundus, et pole mõtet isegi proovida, sest niikuinii mitte miski ei aita.

Ent loobuda uskumast, et mul kunagi parem hakkab, tähendaks sama nagu loobuda õnnelikust tulevikust. Need kaks käivad käsikäes, mistõttu pidin ka sellise lause nagu „ma annan alla“ oma sisekõnest eemaldama.

5. Migreen on röövinud mult minu elu

Kui päris aus olla, siis olen migreeni tõttu pidanud paljustki ilma jääma. Olen pidanud loobuma loendamatul hulgal võimalustest, mida mulle enam kunagi ei pakuta. Sellegipoolest on mul palju, mida tulevikult oodata ja migreenivaludest hoolimata kavatsen ma elada täisväärtuslikku elu.

6. See on minu süü

Krooniline migreen on haigus. Inimesed, kel selle haigusega kokkupuude puudub, võivad arvata, et kujutan seda endale lihtsalt ette või ei ravi seda õigesti. Aga ma ei tohi lasta sel ennast mõjutada. Teen kõik endast oleneva, et nii palju kui võimalik ka suurte valudega oma elu elada. See kõik ei ole minu süü!

7. See on kestnud juba XX päeva

Ma ei tea miks, kuid leian end ikka ja jälle loendamas päevi alates esimesest valutamise päevast. See teeb mind õnnetuks. Olen nüüdseks elanud kroonilise valuga juba pikka aega. Minevikust kinni hoidmine ei tee asja paremaks.

Oluline on keskenduda praegusele hetkele. Ma ei saa muuta minevikku ega ennustada tulevikku, aga saan tulla toime valuga, mida praegu kogen. Ja kui mul täna see õnnestub, võib mul homme olla juba palju parem.

8. Kokkuvõteks

See, kui hästi ma suudan oma kroonilist migreeni teistele inimestele selgitada, sõltub sellest, milline on minu enda sisekõne ja mõttelaad seoses selle haigusega. Kui ma teadlikult suunan oma mõtteviisi ja eemaldan negatiivsed fraasid oma sõnavarast, aitan kummutada migreeniga seotud eelarvamusi ja tõsta ka teiste inimeste teadlikkust haigusest.

NPS-EE-NP-00019 Veebruari 2021

Leidsin selle artikli:

Jaga seda lehte:


Samuti võite olla huvitatud...

Kuidas ma tööl migreenist räägin

Danielle Newport Fancher
Loe lisaks

Migreeni „karastav“ kogemus ja sellega kaasnevad ohud

Loe lisaks

Töötamine migreeniga: millal hoog maha võtta

Daisy Swaffer
Loe lisaks