1. Tervise eest hoolitsemine
  2. Kõik lood
  3. Kuidas ilmamuutus minu migreeni mõjutab

Kuidas ilmamuutus minu migreeni mõjutab

Getty Images / Thinkstock

„Dani, kas kuulsid, et homme tuleb 20 kraadi rohkem sooja? Nii tore!“

Selliseid teadaandeid kuuldes tõmbun alati kössi. Miks? Sellepärast, et kui ilm märkimisväärselt muutub, toob see minu jaoks sageli kaasa migreeni sümptomite ägenemise.

Kui on oodata vihmahooge või temperatuurimuutusi, tunnen seda tavaliselt ette, tihtipeale rõhu suurenemise kaudu peas. Vahel juhtub see lausa eelmisel päeval. Kui temperatuur 10–15 kraadi langeb või tõuseb, olen mures, et see vallandab uue migreenihoo.

Minu võitlus ilmamuutustega on tõsine ja invaliidistav. Kirjutan selles postituses lähemalt migreeni ja rõhumuutuste omavahelise seose kohta ning kuidas ma sellega oma elus toime tulen.

Me ei ole üksi

Kuigi migreen mõjutab iga inimest erinevalt, on teatud haigushoo vallandajad ühesugused. Ühingu American Migraine Foundation andmetel väidab rohkem kui kolmandik kroonilise migreeni käes kannatajatest, et ilmamuutus mõjutab nende sümptomeid.

Ilmaga seonduvate vallandajate hulka kuuluvad suur või väike õhuniiskus, ootamatu või märgatav temperatuurimuutus, õhurõhu kõikumine ja ere päikesevalgus. Nii ei pea migreeni all kannatajad võitlema mitte üksnes valuga, vaid ka millegi täiesti kontrollimatuga nagu ilm.

Miks see nii on?

Et leida ilma ja migreenihoogude vahel selge seos ning põhjus, miks õhurõhu kõikumine vallandab mõnedel inimestel haigushoo, on vaja rohkem uuringuid. Üks võimalik selgitus on, et ilmamuutus toob kaasa aju keemilise ühendi – serotoniini – taseme kõikumise, mis vallandab haigushoo.

Rõhu muutumine võib lisaks laiendada veresooni, tekitades ebanormaalse verevoolu ja tuues kaasa migreenihoo.

Ilm pole kahjuks enda teha

Elan New Yorgis, kus ilm muutub pidevalt. Selle tagajärjel olen leppinud, et ilmaga seotud migreenid moodustavad osa minu elust.

Olen püüdnud elada stabiilsemas, kuivemas kliimas, et näha, kas sellest on abi. Tolle aja jooksul oli olukord pisut parem, kuid valu siiski märkimisväärne. Ma ei kogenud piisavalt suurt kergendust, et oleksin tahtnud sinna elama jäädagi.

Migreeniga toimetulek ilmamuutuste ajal

Kui tunnen, et ilm muutub või märkan taevas halle pilvi kogunemas, annan endale aru, et võib olla oodata migreenihoogu. Seejärel püüan sellele rohkem mitte mõelda. Ma ei saa sinna ju midagi parata.

Kui ärritun olukorra peale, muutub see üksnes hullemaks. Kuigi on raske, on parem leppida ja eluga edasi minna.

Vajadusel teatan ümbritsevatele inimestele, et mul võib tekkida migreenihoog. Hoiatan teisi, et migreen võib meie plaane takistada, et neil oleks aega valmistuda ja kohaneda.

Ilmamuutust oodates joon palju vett. Teen seda alati, kui tunnen, et haigushoog ligineb. Arvan, et piisav veetarbimine ei saa midagi halba teha.

Ühtlasi püüan süüa korrapäraselt tervislikke eineid, et mitte anda migreenile veelgi rohkem põhjust mind rünnata.

Järeldused

Paljud meist peavad tulema toime migreenihoo vallandajatega, mis ei ole meie kontrolli all. Tähtis on otsida viise, kuidas sellistes olukordades valuga toime tulla. Saladus peitub positiivse ellusuhtumise säilitamises ja sel hetkel vajalike möönduste tegemises.

LA/TV/20/0017 Juuli 2020

Leidsin selle artikli:

Jaga seda lehte:


Samuti võite olla huvitatud...

Kuidas ma tööl migreenist räägin

Danielle Newport Fancher
Loe lisaks

Migreeni „karastav“ kogemus ja sellega kaasnevad ohud

Loe lisaks

Töötamine migreeniga: millal hoog maha võtta

Daisy Swaffer
Loe lisaks