1. Tervise eest hoolitsemine
  2. Kõik lood
  3. Mis on migreenipäevik ning kuidas see aitab kaasa haiguse ravimisele?

Mis on migreenipäevik ning kuidas see aitab kaasa haiguse ravimisele?

Shutterstock

Enamik meist on peavaludega vähemalt korra kokku puutunud, kuid on inimesi, kes kannatavad krooniliste migreenihoogude all. See häirib nende igapäevaelu märkimisväärselt. Uurisime neuroloogi dr Kati Braschinsky ning peavaluõe Kristi Tamela käest, kuidas saaks muuta migreeni raviprotsessi efektiivsemaks.

Migreen on esmaste peavalude gruppi kuuluv peavalu, mille täpne põhjus ei ole teada. Seda iseloomustab pulseeriv ja pigem ühepoolne peavalu, millega võivad kaasneda iiveldus, oksendamine ning valguse- ja helitundlikkus. Migreen on krooniline kesknärvisüsteemi haigus, mida hetkel ei osata välja ravida. See avaldub tavaliselt naistel teismelise- või noore täiskasvanu eas ning leevendub peale 40. eluaastat. Kõige kõrgem migreenihoogude esinemise sagedus on 30. eluaastatel.

Migreeniravi efektiivsemaks muutmiseks on mõistlik võtta kasutusele peavalupäevik. See on oluline abimees nii migreenikule endale kui teda ravivale meeskonnale (perearst, neuroloog, peavaluõde, füsioterapeut, psühholoog). Minimaalsel kujul on migreenipäevik kalender, kuhu saab üles märkida päevad, mil esineb peavalu ning selle vastu tarvitatud migreenihoogu vaigistavad ravimid. See on kui väike taskukalender, kuhu võiks üles märkida lisaks peavalupäevadele ka selle tugevuse kas kümnepallisüsteemis või skaalal nõrk-mõõdukas-tugev.

Migreenipäevik on ravis oluline abiline

Migreenipäevik annab infot peavaluhoogude sageduse kohta. Selle alusel saab arst määrata õige diagnoosi ning koostada vastava raviplaani. Samuti aitab see hinnata raviefekti - kui ennetav ravi on efektiivne, peegeldub see peavalupäevikus peavalude sageduse langusena. Kui aga õiges doosis regulaarselt tarvitatud ennetava raviga migreenihoogude sagedus ei muutu, tuleb mõelda ravivahetuse peale.

Ligikaudu 99% patsientidest, kes jõuavad migreeniõe juurde, kasutavad peavalupäevikut, mille neuroloog on neile andnud. Peamiselt on kasutusel olnud "pliiats-paber" tüüpi päevik ning see on olnud nende jaoks väga efektiivne ja kasulik. Põhjus, miks peavalupäevikut veel ei kasutata, tuleneb sellest, et patsient ei ole aru saanud, miks ta seda tegema peab või mis on selle eesmärk.

Milliseid abivahendeid saab patsient veel kasutada?

Oluline on patsiendi koolitamine ja informeerimine, sest adekvaatne teave on parim abimees. Mida paremini patsient oma migreeni tunneb, seda paremini suudab ta seda leevendada. Patsiendi harimise ülesanne on suuresti tema raviarstidel-õdedel, kuid lisainfot leiab migreeni kohta ka veebisaidilt peavalu.ee. Samuti on loodud Eesti Migreeni ja Peavalu Patsientide Ühing, mille eesmärgiks on patsiente harida ja sel viisil neid võitluses migreeni vastu aidata.

Lisaks paberkandjale on olemas ka digitaalseid peavalupäevikuid - loodud on mitmeid peavalupäeviku rakendusi/äppe, mis on kasutatavad mobiiltelefonil. Digitaalsed rakendused võimaldavad lisaks salvestada erinevaid peavaluhooga seotud asjaolusid (kaassümptomid, iiveldus, hooravimi toimivus jne). Oluline on, et tekiks objektiivne pilt migreenipäevade arvust, migreenihoo kestvusest ning infost hooravi vajaduse sageduse kohta.

Ravimifirma Teva on loonud Migreenikompassi, mis on praktiline mobiilirakendus kõigile migreenihaigetele, aidates luua ülevaate haigusest, selle kulust, ennetamisest ja ravivõimalusest. Sealt leiab kalendri, peavalupäeviku, infot migreeni ja selle ravi kohta, nõuandeid ning kasulikke linke. Rakendus on tasuta allalaetav nii kui poodides: Google Play / App Store.

FRE-EE-00051


Teva on ravimifirma, kelle ravimeid kasutavad igapäevaselt üle 200 miljoni inimese üle maailma. Kroonilisi haigusi põdevad patsiendid oma erinevate lugudega on meid innustanud otsima nende probleemidele lahendusi. Seetõttu lõime veebikeskkonna Tervise eest hoolitsemine, mis koondab endas erinevate patsientide lugusid ning kasulikke teadmisi ja näpunäiteid, mis muudavad elu kroonilise haigusega lihtsamaks ja nauditavamaks.

Leidsin selle artikli:

Jaga seda lehte:


Samuti võite olla huvitatud...

Kuidas ma tööl migreenist räägin

Danielle Newport Fancher
Loe lisaks

Migreeni „karastav“ kogemus ja sellega kaasnevad ohud

Loe lisaks

Töötamine migreeniga: millal hoog maha võtta

Daisy Swaffer
Loe lisaks