Migreen ja kaalutõus: kas need on omavahel seotud?

Getty Images / Dougal Waters

Seda artiklit ei ole kerge kirjutada. Raske on probleemi iseendalegi tunnistada, seda enam siis jagada siin avalikult teistega. Samas, see ongi koht, kus kogemusi jagada ja neist õppida ning ma olen otsustanud olla avameelne. Täna kavatsen rääkida kehakaalu tõusust ja migreenist. Ausalt öeldes on mu kehakaal mulle alati muret teinud. Juba noorena pidin jälgima, mida söön, ja regulaarselt trennis käima. Aastate jooksul, kui migreen halvenes, pole olnud lihtne neid igapäevaseid harjumusi säilitada.

Kuidas migreenisümptomid võivad soodustada kaalutõusu

Migreenihoo ajal tekivad mul sellised sümptomid, nagu tugev peavalu, valgusetalumatus, väsimus ja oksendamine. Oksendamine võib olla väga intensiivne, kuni selleni, et mul ei seisa enam midagi sees, ning see võib kesta terve päeva. Nagu isegi aru saate, siis on see äärmiselt ebameeldiv. Pärast migreenihoogu olen näljast nõrkemas.

Kahjuks on sel hetkel väga lihtne haarata vale toidu järele, kuna pärast migreenihoogu on enesetunne väga närb ning toit on kättesaadavaim lohutusvahend. Kindlasti olen minagi toitu sel eesmärgil kasutanud.

Migreen ja tihe päevakava raskendavad trennis käimist

Arvatavasti olen ka oma trennirutiini unarusse jätnud. Mulle meeldis käia jalutamas, ujumas ja jõusaalis. Aastate möödudes, kui oma aja nõudsid töö ja lapsed, ei jõudnud ma enam regulaarselt trenni. Krooniline migreen ei tulnud samuti kasuks! Lisades siia veel pikad haiglasviibimised, on selge, miks olen vormist väljas. Ausalt öeldes võib mind kell 9 õhtul leida pigem voodist, mitte õuest jalutuskäiku nautimast.

See ei ole üldse hea, sest trennis käimine tuleks kasuks nii mu kehakaalule, vaimsele tervisele kui ka migreenisümptomitele. Emapuhkusel olles oli trennivõimalusi palju lihtsam leida, pistsin lihtsalt lapsed kärusse ja läksin. Nüüd on töö ja suuremate laste kõrvalt üpris raske üldse enda ja oma tervise jaoks aega leida.

Migreen ja kaalutõus võivad tunduda tõelise nõiaringina

Mõnikord tundub, nagu oleksin sattunud nõiaringi. Treenimine ja õige toitumine aitaksid mul migreenihoogudega toime tulla, kuid seesama migreen ei jäta mulle piisavalt energiat treenimiseks ja õigele toitumisele keskendumiseks! Aastatega on kehakaal järjest suurenenud ning ilmselgelt vähendab see mu enesekindlust ja kahjustab kehatunnetust. Väldin nagu katku nii kaamera ette sattumist kui ka mis tahes sotsiaalseid olukordi, kus võin ennast kehakaalu tõttu ebakindlalt tunda.

Seega on mul täna kaks võimalust:

1) jätkata samamoodi nagu viimastel aastatel

või

2) proovida oma elustiili väikeste sammude haaval muuta, et jõuda suure muutuseni.

Need muutused mitte ainult ei aita mul kehakaalu kontrolli all hoida, vaid parandavad ka mu üldist tervist ja heaolu. Usun, et need kaks viimast ongi parim põhjus, miks seda teha!

Kolm sammu tervema, migreenisõbraliku elustiili suunas

Otsustasin loomulikult teise variandi kasuks. Siin on minu kolm sammu, et jõuda tervislikuma elustiili ja tervema iseendani:

Esimene samm: 100 päeva kõndimist

Sellest rääkis mulle mu sõber, õigupoolest on see üks suurepärane mõte. Põhimõtteliselt tuleb planeerida ja organiseerida 100 jalutuskäiku 100 päeva jooksul (tema alustas 1. jaanuaril, seega mul on võimalik talle järele jõuda!). See ei pea olema üldse pikk jalutuskäik; tähtis on minna õue värske õhu kätte ja liikuda. Kui olete 100 päeva jalutamas käinud, siis on teil harjumus kinnistunud ja te jätkate trenniga ka edaspidi.

Teine samm: proovida mitmesuguseid värskeid ja tervislikke snäkke

Teine samm seisneb uute ja tervislike snäkkide proovimises. Söögikorra vahelejätmine karistab mind migreeniga, seetõttu hoian alati käepärast suupisteid juhuks, kui mul ei ole aega korralikult lõunat või õhtust süüa. Kuna snäkid võivad olla ka ebatervislikud, siis on tarvis need endale ette valmistada. Koostasin loetelu tervislikest suupistetest, mida saab endaga kaasa võtta – eelistatavalt võiks neil olla pikk säilivusaeg. Sellised asjad nagu puuviljad ja kreekerid on head küll, kuid veidi valikut mitmekesistades saab vältida tüdinemist.

Kolmas samm: valmistada maitsvad ja toitvad eined nädalaks ette

Kolmas samm seisneb toitude ette valmistamises siis, kui seda suudan. Kui kodus valmistatud toit on käepärast, siis on kergem vältida kiusatust haarata vähemtervislike toitude järele. Varem tulin hästi toime sellega, et koostasin nädala toidumenüü, ostsin valmis koostisosad ja pidasin kinni väljavalitud retseptidest.

Nüüdki püüan pere lõuna- ja õhtusöökide plaanist kinni pidada, kuid tuleb ette päevi, kui ma pole selleks hästi valmistunud. See võib juhtuda, kui olen väga väsinud või kui mul on migreenihoog, seega pean välja mõtlema lihtsad, kuid tervislikud alternatiivid.

Üks idee on valmistada toitu mitmeks korraks: see tähendab, valmistada toidukorraks suuremaid koguseid, näiteks karrit, hautist või tšillit, ning siis külmutada valmisportsjoneid, mida hiljem soovi korral endale üles soojendada.

Jällegi, mu pühapäeva pärastlõunad kulusid varem sellele, et köögis mõnusalt aega veetes eelseisvaks nädalaks portsjonitena ette valmistada kõik oma lõuna- ja õhtusöögid. Arvan, et hulgakaupa valmistamine on suhteliselt kergesti sisse viidav muutus, mis loodetavasti tuleb kasuks. Boonuseks on see, et saan migreenihoo päevadel, kui seda kõige rohkem vajan, tervislikud ja toitvad toidud lihtsalt kapist välja võtta.

Kokkuvõte

Tean, et asjad ei muutu üleöö ning mõnikord on lihtsam rääkida kui ära teha, aga olen siiralt veendunud, et need muutused tulevad mulle igas mõttes kasuks.

Olen nii kaua praadinud ebakindluses ja süüdistanud oma eluraskustes suuresti migreeni. Nüüd aga mõistan lõpuks, et jah, krooniline haigus ei tee elu lihtsamaks, kuid see ei muuda asjade elluviimist võimatuks.

Vaevalt küll, et kunagi saabub õige aeg muutuste tegemiseks või oma kiire elu paremaks planeerimiseks, aga õige või vaba aja ootamine on lihtsalt vabandused, mis takistavad meid paranduste tegemisel.

Seega tuleb lihtsalt haarata härjal sarvist ja muuta ühte asja oma elus, seejärel teha järgmistel nädalatel järjest uusi muutusi. Õnneks on olemas suhtluskanalid nagu see platvorm, kus saan jagada oma emotsioone ning siiralt oma muredest rääkida. Krooniline migreen on mu elu tugevasti mõjutanud, kuid loodan seda muuta.

Ootan juba kärsitult, millal saan teiega oma edusamme jagada!

NPS-EE-NP-00114

Leidsin selle artikli:

Jaga seda lehte:


Kuidas ma tööl migreenist räägin

Danielle Newport Fancher
Loe lisaks

Migreeni „karastav“ kogemus ja sellega kaasnevad ohud

Loe lisaks

Töötamine migreeniga: millal hoog maha võtta

Daisy Swaffer
Loe lisaks