1. Tervise eest hoolitsemine
  2. Kõik lood
  3. Südamehaigus muutis minu elu. Olen korduvalt küsinud endalt, kas ma oleksin saanud seda ennetada?

Südamehaigus muutis minu elu. Olen korduvalt küsinud endalt, kas ma oleksin saanud seda ennetada?

Shutterstock

Martin (48) (nimi muudetud) räägib loo oma elust, igapäevasest võitlusest südame-veresoonkonna haigustega ning raskustest kõige paremini sobiva ravimi ja ravi leidmisel. Martinit aitas tagasi normaalse elu juurde naasmisel sisemine jõud, teadlikkus ning hea koostöö arstidega.

Millal ja kuidas sul ilmnesid esimesed sümptomid?

Esimesed sümptomid avaldusid umbes 15 aastat tagasi, kui ma olin 33-aastane. Mäletan seda eluperioodi väga hästi - elasin pidevas tööstressis, millest oli saanud minu igapäevane reaalsus. Mõtlesin tollal, et lisaks kõigile väljakutsetele, millega ma silmitsi seisin, lisati veel üks - pidev pearinglus ja tugevad peavalud. Kuigi ma pole kunagi peavalusid alahinnanud, tundsin seekord, et see võib olla märk millestki palju tõsisemast. 

Millised olid sinu järgnevad sammud? Kas sa konsulteerisid arstiga?

Kui peavalud muutusid igapäevaseks, otsisin abi valuvaigistitest, kuid need ei leevendanud mu valu. Mõne nädala pärast mõistsin, et ma ei tule sellega enam ise toime ning pöördusin arsti poole. Mulle tehti paar testi ning diagnoositi kõrge vererõhk ehk hüpertensioon.

Kas sa järgisid kõiki arsti poolt antud soovitusi?

Kuna minu raviarst tegi mulle probleemi tõsiduse väga hästi selgeks, otsustasin ravi täpselt järgida. Lisaks soovitas arst külastada ka füsioterapeuti, kuna minu keha füüsiline aktiivsus oli väga madal. Kõiki soovitusi järgides hakkasin varsti tundma end palju paremini ning peagi juhtus see, mida kõige rohkem kahetsen – võimust võttis hooletus. 

Mis oli selle tulemus ning kui kaugele see olukord arenes?

Algas õige ravimi otsimine, mis oli ääretult keeruline. Mõni ravim langetas vererõhku liiga palju, teine aga ei mõjunud üldse. Oli juhtumeid, kus ravimid põhjustasid ka kõrvaltoimeid, nagu kuiv köha või väsimus. Pidev katsetamine ja otsimine andsid tugeva löögi ka minu motivatsioonile. See oli väga keeruline periood, mis nõudis tugevat psühholoogilist vastupidavust ning selget meelt. Ühel hetkel saime siiski sümptomitest jagu. Vale arusaam, et olen lõpuks terve, viis mind sinnamaani, et lõpetasin kõigi oma arsti soovituste järgimise ning ravimeid võtsin alles siis, kui mul oli halb, kuigi arst rõhutas korduvalt, et pean jätkama nende igapäevast tarvitamist. 

Profülaktiline visiit arsti juurde paar aastat hiljem šokeeris mind. Ultraheli näitas muutusi südamelihases. Mõistsin, et olen tekkinud probleemis ise süüdi.

Lisaks kõigele oli mul ka kõrge kolesteroolitase. Kuigi see on mul alati suureks probleemiks olnud, oli see nüüdseks ületanud ohtliku piiri. Kuna ma teadsin, et dieet võib mõjutada vere kolesteroolitaset, püüdsin järgida tervisliku toitumise põhimõtteid. Kuid see ei olnud piisav. Minu kolesteroolitase tõusis pidevalt ning arsti sõnul võis sellel olla geneetiline põhjus. Lõpuks, peale mitmeid uuringuid, selgus, et mu veresooned on ummistunud ning mulle määrati veel üks ravim, mis aitab kolesteroolitaset kontrolli all hoida. 

Kuidas sa end praegu tunned? Mis aitab sul terviseprobleeme kontrolli all hoida?

Tunnen end praegu hästi. Ma olen väga tänulik kõigile professionaalsetele ja abivalmitele arstidele ning usun, et saavutasin head tulemused just tänu oma elustiili täielikule muutmisele. Igapäevastest ravimitest on saanud rutiin ning osa minu elust. Pööran palju rohkem tähelepanu füüsilisele aktiivsusele, kvaliteetsele puhkusele ning tervislikule toitumisele. Mõõdan regulaarselt vererõhku, registreerides selle päevikusse, et arst saaks jälgida muutusi ning vajadusel ravi vastavalt sellele korrigeerida.

Kuigi algus oli keeruline, olen tänaseks selle eluviisiga kohanenud ja see ei tekita mulle ebamugavust. Ma mõistan, et tervisliku eluviisi põhimõtted on just need, mida ma kõige rohkem vajan. Mul on hea meel, et tunnen end hästi ja olen õnnelik, et saan veeta aega koos oma perega. See on minu suurim motivaator. 

Mida sa sellest kogemusest õppisid?

Ma mõistsin, kui tõsine on südame-veresoonkonna haigus. Õppisin oma tervist rohkem hindama ja hakkasin tegelema tervisliku eluviisiga. Sain aru, et isegi väikseimate terviseprobleemide korral on vaja pöörduda arsti poole ning võtta kasutusel kõik vajalikud meetmed haiguse edasise arengu ennetamiseks. Usun, et see ei kehti ainult südame-veresoonkonna haiguste puhul.

Teine suur õpptund oli siis, kui mu kolleeg sai 46-aastaselt südameinfarkti, kuigi ta oli sportlik ja tervisliku eluviisiga mees. Kahjuks oli tal halb geneetiline taust ja kõrge kolesteroolitase, millele ta tähelepanu ei pööranud.

Mida sa soovitaksid inimestele, kellel on sanased probleemid?

Mõnikord on väga raske leida nende haiguste puhul õiget ravi, kuid kõige olulisem on arstide soovituste järgimine. Tervislik toit ja sport ei pruugi teha imesid, kuid nad on taastumisprotsessi olulised osad. Tagantjärele mõeldes - ma tarbisin varem liiga palju soolaseid toite, kohvi, tubakat ja alkoholi. Nüüdseks on see muutunud. Naudin neid ikka, kuid mõõdukalt. Takistuseks võib saada ka motivatsiooni puudumine, kuid sisemine soov ja tahe on kõige olulisem haigusega võitlemisel. Olen kindel, et õige ravi määramise ja haiguse kontrolli all hoidmisega on võimalik tasakaal oma elus tagasi saada.

NPS-EE-NP-00016


Teva on ravimifirma, kelle ravimeid kasutavad igapäevaselt üle 200 miljoni inimese üle maailma. Kroonilisi haigusi põdevad patsiendid oma erinevate lugudega on meid innustanud otsima nende probleemidele lahendusi. Seetõttu lõime veebikeskkonna Tervise eest hoolitsemine, mis koondab endas erinevate patsientide lugusid ning kasulikke teadmisi ja näpunäiteid, mis muudavad elu kroonilise haigusega lihtsamaks ja nauditavamaks.

Leidsin selle artikli:

Jaga seda lehte:


Samuti võite olla huvitatud...

Kuidas diabeet mõjutab teie südamefunktsiooni

Rob Obey
Loe lisaks

Lühike reisijuhend südamepuudulikkuse korral

Rob Obey
Loe lisaks

Südamehaiguste korral on oluline järgida arsti poolt määratud raviplaani

Teva
Loe lisaks