1. Tervise eest hoolitsemine
  2. Kõik lood
  3. 10 viisi, kuidas aidata kroonilist haigust põdevat lähedast

10 viisi, kuidas aidata kroonilist haigust põdevat lähedast

Getty Images / urbazon

Võib olla raske näha sõpra hädas ja mitte osata teda aidata. Väga sageli tunnevad inimesed ennast abituna olukorras, kus kellelgi teisel on raske. Kuidas neid toetada ja näidata, et neist hoolid?

Mul endal on mitmeid kroonilisi haigusi, aga ka ma ise ei tea alati, kuidas sellises olukorras käituda. Sellegipoolest olen aastate jooksul leidnud mõned viisid, kuidas oma sõpru toetada, kui nad end parasjagu 100% hästi ei tunne. Need on sellised asjad, mida ise hindaksin, kui nendega samas olukorras oleksin.

Lihtsalt ole olemas

Mõnikord piisab lihtsalt kellegi teise olemasolust. Võib-olla ei taha nad sinuga vestelda, ent võivad siiski vajada sinu juuresolekut. Kui see nii on, siis miks mitte seada endale nende koju sisse töötegemise nurgake? Nii teavad nad, et oled vajadusel olemas, kuid samas ei ole neil kohustust sinu meelt lahutada.

Kui sa ei saa füüsiliselt kohal olla, siis vahel näitab ka telefoni teel ühenduse hoidmine või sotsiaalmeedias sõnumite saatmine ja laikide panemine neile, et mõtled nende peale ja oled valmis pakkuma oma tuge.

Saada sõnum – päris kaardiga

Kui elad kaugel, siis võib kaardi saatmine olla suurepärane mõte. Käega katsutav kinnitus kaardi näol, mida kaardi saaja saab füüsilisel kujul enda käes hoida, võib internetipõhises maailmas tähendada väga palju. Et kellele ei meeldiks leida postkastist midagi nii isiklikku?

Aita koduste toimetustega

Kui sul on võimalik võtta tund või paar ja aidata sõpra koduste toimetustega, siis see võib tema jaoks tähendada väga palju. Ma tean, et kui mina end halvasti tunnen, siis on kodutööd viimane asi, mida ma teha tahan. Kui on keegi, kes hüppab läbi ja üht-teist korrastab või kasvõi pesumasina käima paneb, siis on see lihtsalt imeline.

Ühtlasi vähendab see nende murekoormat ja annab võimaluse rohkem puhata. Mustad ja koristamata eluruumid ei soodusta kellegi tervenemist, samas kui puhas ja korras keskkond rahustab ka kõige rahutumat meelt.

Ära alahinda kodutehtud toidu väärtust

Kui oled kodus küpsetamas või valmistamas midagi maitsvat, siis miks mitte arvestada koguseid planeerides veel ühe inimesega?

Pahatihti juhtub nii, et kui mul on sant olla, siis ma tellin endale süüa ja üldjuhul ei ole see just kõige tervislikum toit.

Kui tahad näidata sõbrale, et hoolid temast, siis käi tema juurest läbi ja vii talle mõni hea kodus valmistatud roog. Ja see sulle oluline inimene on tänulik, et saab endale soojendada midagi tõeliselt toitvat ja head. 

Tee kinkepakk, mis näitab, et hoolid

Kui oled selline inimene, kes näitab oma hoolimist kingitusi tehes, siis võid teha kinkepaki. On olemas ettevõtted, kes on spetsialiseerunud sedalaadi pakikeste tegemisele. Aga võid kasutada ka omaenda loomingulisust ja oma sõpra tundes teha just spetsiaalselt talle loodud pakikese.

Võid isegi sammukese veel kaugemale minna ja panna kokku karbikese toredate mälestustega, mida nad saavad ikka ja jälle vaadata. Pane sinna sisse pilte rõõmsatest hetkedest, mälestusesemeid koosveedetud aegadest ja sõnumeid lähedastelt.

Vii nad nelja seina vahelt välja

Vahel võib ka kõige mugavam elamine mõjuda ahistavalt ja nelja seina vahelt välja saamine teha imesid. Võta oma sõber väljasõidule kaasa – jalutage, külastage kohalikke huviväärsusi, minge koos kinno või mõnda söögikohta. See võib aidata tal tõsta tuju ja samas loote toredaid mälestusi koos veedetud hetkedest.

Kuula hoolega

Mind väga toetab see, kui tunnen, et mind ka päriselt kuulatakse. Teadmine, et keegi mind kuulab ja minusse mõistvalt suhtub, vähendab eraldatuse tunnet. Kuula oma sõpra. Ära pelga esitada küsimusi. See võib aidata tal oma mõtteid väljendada. Ja näita välja, et sulle läheb ka päriselt korda, mis tal sulle öelda on. Sul ei peagi olema kõigele vastuseid. See on okei. Vastupidi, sellisel hetkel ei olegi vaja kellelegi nõu anda. Piisab juba sellest, kui lased neil lihtsalt oma mõtteid ja tundeid väljendada.

Vii ennast kurssi

Nii internetis kui ka mujal on väga palju infot. Sa võid saada teavet oma arsti käest, erinevatest brošüüridest, külastada asjalikke veebilehti ja patsientide ühinguid, aga ka liituda konkreetsele haigusele spetsialiseerunud toetusgrupiga, et saada rohkem teavet oma lähedase haiguse kohta.

Niipea kui mõistad paremini nii haigusega kaasnevaid sümptomeid, põhjuseid kui ka ravi, hakkad paremini mõistma seda, mida nad läbi elavad. Tänu sellele saad neile pakkuda veelgi rohkem tuge.

Julgusta neid otsima parimat võimalikku abi 

Inimestel, kellel on vaimse tervise probleemid, on väga raske küsida abi. Anna oma parim, et nad astuksid selle sammu ja pöörduksid mõne spetsialisti poole. Paku end neile saatjaks nende esimesele arstivisiidile ja tuleta meelde, et abi küsimine on hea asi.

Ära unusta ka iseenda eest hoolt kanda

Enese eest hoolitsemine on kellegi teise eest hoolitsemisel ülioluline. Pahatihti jätavad inimesed kroonilist haigust põdejate eest hoolitsemisel enda füüsilise ja vaimse tervise sootuks tähelepanuta.

Ära pelga kehtestada piire ja öelda „ei”. Sinu heaolu on samuti tähtis ja sa ei saa kellegi teise eest hoolitseda, kui oled ise läbi põlenud.

NPS-EE-NP-00033 August 2021

Leidsin selle artikli:

Jaga seda lehte:


Samuti võite olla huvitatud...

Kuidas muuta hooldamine enda ja oma lähedase jaoks lihtsamaks

Rob Obey
Loe lisaks

Toimetulek viha ja ebakindlusega, kui oled noor hooldaja

Dan Harding
Loe lisaks

Navigeerides hooldamise väljakutsete ja rõõmude vahel

Teena Gates
Loe lisaks